Trądzik – przypadłość w różnym wieku

Trądzik jest dolegliwością uciążliwą i trudną, która dodatkowo wpędza osoby, których dotyka w poważne kompleksy. Nie jest domeną wyłącznie nastolatków, jak przyjęło się sądzić, może dotykać osób w różnym wieku, w tym kobiet w ciąży i w okresie menopauzy. Leczenie trądziku nie należy do łatwych, jednak warto je podjąć, dla zdrowia i lepszego komfortu psychicznego.

Zanim rozpocznie się leczenie trądziku, należy przypadłość zdiagnozować. Dermatolodzy wyróżniają bowiem różne typy trądziku.

 • Trądzik młodzieńczy
 • trądzik ropowniczy
 • trądzik skupiony
 • trądzik bliznowcowy
 • trądzik martwiczy
 • trądzik zawodowy
 • trądzik polekowy
 • trądzik kosmetyczny
 • trądzik późny
 • trądzik różowaty
 • trądzik niemowlęcy

 

Kłopoty z trądzikiem dermatolodzy łączą ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie człowieka. Właśnie dlatego trądzik najczęściej dotyka rozwijających się nastolatków, kobiet w ciąży bądź w okresie menopauzy, zmiany skórne nasilają się również przy okazji miesiączki. Jednak trądzik może być związany także ze schorzeniami płuc, jelit czy serca. Dlatego jeśli schorzenie jest dokuczliwe lub długotrwałe, trzeba skontaktować się z dermatologiem i rozpocząć leczenie trądziku.

Leczenie trądziku warto rozpocząć od wizyty w gabinecie dermatologa, gdyż może on przepisać specjalne preparaty, które odblokowują mieszki i zapobiegające powstawaniu ognisk. Jeśli jednak lekarz zaobserwuje znaczne zmiany na skórze, może także zalecić stosowanie antybiotykoterapii. W niektórych przypadkach leczenie trądziku wspomagają maści zawierające siarkę.

Dermatolodzy podkreślają, że niezwykle ważne jest, by leczenie trądziku rozpocząć jak najwcześniej. Im szybciej rozpocznie się terapię, tym mniejsze ryzyko, że zmiany na skórze pozostawią blizny, które trzeba będzie likwidować przy pomocy zaawansowanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Wiele osób popełnia również błąd, stosując niewłaściwe kosmetyki czy zabiegi w warunkach domowych. Najbardziej karygodnym postępowaniem jest tak zwane wyciskanie pryszczy, które nie tylko jest bolesne i może przekształcić się w zakażenie bakteryjne, ale także pomaga bakteriom rozsiewać się po całej skórze i tym samym powoduje zaostrzenie trądziku.

Leczenie trądziku warto wspomagać odpowiednią pielęgnacją skóry oraz ograniczeniami w jadłospisie. Trądzik najczęściej dotyka osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną. Ten rodzaj skóry charakteryzuje się nadmiernym wytwarzaniem łoju, błyszczeniem i zatkanymi porami. Wymaga stosowania delikatnych, ale bardzo skutecznych kosmetyków, które świetnie oczyszczają, ale także zwężają pory i ograniczają wydalanie sebum. Jeśli pory nie będą zatkane,  ryzyko powstawanie pryszczy znacznie się zmniejszy.

Cera trądzikowa nie lubi ostrych przypraw i nadmiaru soli. Mocno przyprawione potrawy mogą nasilać stany zapalne, więc warto wykluczyć je z codziennego jadłospisu. Oczywiście poprawa wymaga czasu i po jednym dniu ograniczania pikantnych dań, cera się nie poprawi, jednak z pewnością będzie to miało korzystny wpływ na jej gojenie.

W: Porady

Ostatnie wpisy:

Jak dobrać manicure do koloru sukienki? Jak dobrać manicure do koloru sukienki?
Na jakie majtki damskie się zdecydować? Na jakie majtki damskie się zdecydować?
Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Sylwetka a dobór bielizny Sylwetka a dobór bielizny
© 2019 Beauty Portal.
Proudly designed by Theme Junkie.