Pora na botoks

W dążeniu do piękna sięga się po coraz bardziej innowacyjne środki: nowoczesne kosmetyki oraz zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Ich celem jest ograniczenie działania czasu względem urody: większość pań marzy o tym, by zachować gładką, promienną skórę, bez szpecących zmarszczek. Jedną z bardziej popularnych metod walki z upływem czasu jest botoks.

Pod nazwą botoks kryje się toksyna botulinowa, zwana inaczej jadem kiełbasianym. Choć jako substancja wytwarzana w zepsutych wędlinach i konserwach jest dla człowieka bardzo niebezpieczna, to wstrzykiwana w niewielkich ilościach w mięśnie, w ogóle nie szkodzi. Pomaga za to wyraźnie spłycić zmarszczki. Według specjalistów botoks radzi sobie wyłącznie ze zmarszczkami mimicznymi, takimi jak:

 

  • poprzeczne zmarszczki na czole
  • lwie zmarszczki między brwiami (pionowe bruzdy)
  • kurze łapki
  • zmarszczki dolnej powieki oka
  • zmarszczki znajdujące się nad górną wargą, tak zwane zmarszczki palacza
  • zmarszczki na szyi

 

Botoks pomaga także podnieść opadające kąciki ust, dzięki czemu twarz wydaje się bardziej odprężona, zrelaksowana i młodsza.

Historia zastosowania botoksu w medycynie estetycznej jest ściśle połączona z wykorzystywaniem botuliny w leczeniu schorzeń okulistycznych i neurologicznych. To właśnie przy okazji zabiegów związanych z leczeniem zeza zauważono, że botoks pomaga przy okazji pozbyć się zbędnych zmarszczek. Na świecie w latach 80 tych, a w Polsce pod koniec lat 90 tych zaczęto wykorzystywać botoks w walce ze zmarszczkami mimicznymi.

Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się już po dwudziestym roku życia. Najpierw są ledwo widoczne, ale z czasem pogłębiają się i przeistaczają w głębsze bruzdy, które sprawiają, że twarz wygląda starzej. Wiele osób na pierwszy botoks decyduje się już po 25 roku życia, szczególnie jeśli są osobami żywiołowymi i zmarszczki mimiczne uwydatniają się u nich szczególnie mocno. W takich wypadkach kosmetolodzy zachęcają także do profilaktycznego zabiegu, gdyż botoks skutecznie spłyca zmarszczki i ogranicza ryzyko, że pogłębią się one i będą widoczne bez mimiki.

Wiele osób zastanawia się, jak działa botoks. Otóż zmarszczki są powodowane przez nadmierne skurcze mięśni twarzy, które stymuluje impuls pochodzący z włókna nerwowego. Wstrzyknięty w mięsień botoks sprawia, że nerw przestaje wysyłać impulsy, a więc mięsień nie ulega skurczom, a tym samym zmarszczki nie powstają. Efekt botoksu utrzymuje się najczęściej około sześciu miesięcy, choć jest to uwarunkowane indywidualnie i zdarza się, że efekt przeciąga się o kilka miesięcy.

Zabieg botoksu nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak może odwlec się w czasie, jeśli pojawi się stan zapalny np. trądzik. Botoksu nie wstrzykuje się osobom, które przyjmują leki z substancjami rozrzedzającymi krew, jak również kobietom podczas miesiączki. Przed dokonaniem zabiegu kosmetolog przeprowadza stosowny wywiad, aby wykluczyć schorzenia i przeciwwskazania. Sam zabieg botoksu trwa najczęściej kilkanaście minut i jest niemal bezbolesny. Skórę przed dokonaniem zabiegu schładza się lodem.

W: Zabiegi

Ostatnie wpisy:

Jak dobrać manicure do koloru sukienki? Jak dobrać manicure do koloru sukienki?
Na jakie majtki damskie się zdecydować? Na jakie majtki damskie się zdecydować?
Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Sylwetka a dobór bielizny Sylwetka a dobór bielizny
© 2019 Beauty Portal.
Proudly designed by Theme Junkie.