Pielęgnacja cery a wiek

girl-139353_1280W miarę upływu czasu ludzkie ciało podlega różnorodnym przemianom, związanym z osiąganiem kolejnych etapów rozwojowych. Zmiany te dotyczą wszystkich elementów i organów, z jakich jest złożony organizm i są efektem mechanicznej eksploatacji, wpływu czynników środowiskowych czy naturalnych procesów biologicznych, jakim podlegają poszczególne tkanki i komórki. Skóra, jako powłoka ludzkiego ciała, także podlega nieustannym ewolucjom i to na niej jako pierwszej pojawiają się pierwsze widoczne oznaki starzenia. Dzieje się tak, ponieważ już w 19 roku życia zanikają w jej strukturze włókna kolagenowe, które odpowiadają za jej jędrność i sprężystość. Dostrzeżenie pierwszych zmarszczek to sygnał dla wielu osób, zwłaszcza pań, skłaniający do podjęcia nowych zabiegów pielęgnacyjnych, mających przeciwdziałać nieestetycznym zmianom. Problem zmarszczek jest jednak jedynie wierzchołkiem góry lodowej, gdy mowa o kłopotach dojrzałej cery. Tak naprawdę nawyki pielęgnacyjne nie mogą przez dłuższy okres czasu pozostawać rutynowymi czynnościami, bo stale zmieniająca się skóra na każdym etapie życia człowieka wymaga innego rodzaju troski. Najwięcej uwagi poświęca się zwłaszcza skórze twarzy, jako najdelikatniejszej i tej, której kondycja determinuje prezencję danej osoby.

Dlaczego skóra się starzeje?

Na wygląd skóry ma wpływ wiele czynników, między innymi to, co dzieje się we wnętrzu organizmu: czy gospodarka hormonalna jest uregulowana, czy człowiek poprzez zbilansowaną dietę dostarcza swojemu ciału niezbędnych substancji odżywczych, w tym także mikroelementów, które uczestniczą w tworzeniu kolejnych warstw skóry oraz determinują zachodzenie ich komórkach właściwych procesów. To na skórę oddziałują warunki atmosferyczne, w jakich egzystuje człowiek, jest więc narażona między innymi na różne temperatury powietrza oraz działanie promieniowania UV, obecnego w promieniach słonecznych. Nasilenie negatywnych czynników przyspiesza procesy starzenia, choć spory wpływ na kondycję konkretnej cery mają też skłonności zapisane w genach.

Jak zmieniają się potrzeby cery?

Aby cera była zdrowa i zadbana, wystarczy zaspokajać jej podstawowe potrzeby, do których należą: oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie, wspomaganie procesów regeneracyjnych i łagodzenie zaistniałych podrażnień. Oczywiście istotną przesłanką, ułatwiającą dobór właściwych preparatów oraz dokonywanie odpowiednich czynności, jest konkretny typ cery. Po okresie dojrzewania, gdy z powodu burzy hormonalnej skóra przetłuszcza się i często pokrywa wypryskami, stan ten może się utrzymać lub w różnym stopniu się zminimalizować. Wraz z upływem większej ilości czasu, każda cera staje się w końcu sucha, czyli traci zdolność gromadzenia wody w komórkach tworzących jej strukturę głęboką. Wskutek tego wiotczeje i traci na grubości, zmarszczki pogłębiają się i znacząco ich przybywa. Na jej powierzchni mogą pojawiać się przebarwienia, a cała cera stopniowo traci blask i sprawia wrażenie matowej. Co więcej, odpowiadające za ukrwienie skóry naczynka krwionośne mogą rozszerzać się, a nawet pękać, co wywołuje nieestetyczny efekt.

Jak należy modyfikować dobór kosmetyków?

Młoda cera zadowoli się już delikatnymi kremami nawilżającymi i odżywczymi, zawierającymi witaminy i pierwiastki, które znacząco wpływają na naturalne procesy odbudowy i ochrony. Stopniowo można zmieniać używane kremy na takie, które zawierają składniki wypełniające pojawiające się zmarszczki. Cera dojrzała, to znaczy należąca do osób po 40 roku życia, potrzebuje już specyfików pomagających skórze odzyskać sprężystość, wspomagać procesy regeneracyjne i chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skóra w zaawansowanym wieku ma problemy ze sprawnym przeprowadzaniem procesów autonaprawy. W każdym wieku należy poza tym pamiętać o korzystaniu z preparatów zawierających filtry UV, by zminimalizować ryzyko wystąpienia przebarwień, które mogą ewoluować nawet w zmiany nowotworowe. Szczególnie ostrożni w pielęgnacji cery powinni być właściciele skóry wrażliwej, na którą podrażniająco działa wiele czynników biologicznych i chemicznych.

W: Uroda

Ostatnie wpisy:

Jak dobrać manicure do koloru sukienki? Jak dobrać manicure do koloru sukienki?
Na jakie majtki damskie się zdecydować? Na jakie majtki damskie się zdecydować?
Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Sylwetka a dobór bielizny Sylwetka a dobór bielizny

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© 2019 Beauty Portal.
Proudly designed by Theme Junkie.