Łojotokowe zapalenie skóry- objawy oraz przyczyny

Tłusta skóra twarzy, przetłuszczające się włosy, pojawiające się ropne grudki pod skórą oraz problemy z utrzymaniem czystości cery – to najbardziej znane objawy łojotokowego zapalenia skóry. Podstawową przyczyną powstawania łojotokowego zapalenia skóry jest nieprawidłowe działanie hormonów łojotokowych. Nadmierne wydzielanie sebum może być związane z nadmiernym oczyszczaniem skóry rano i wieczorem w celu usunięcia tłuszczu, co jednak przynosi odwrotny skutek – gruczoły pracują nadmiernie, aby przywrócić równowagę i florę bakteryjną skóry. Nadmierne działanie gruczołów łojowych jest również spowodowane nieprawidłową gospodarką hormonalną, co może z kolei być związane z okresem pokwitania, również z okresie nadmiernego wzburzenia psychicznego.

 

Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej spotykane jest u osób młodych, które schodzą w fazę pokwitania – nieprawidłowa i nadmierna praca hormonów sprawia, że wydzielanie sebum ma swoje nasilenie. Choroba ta może jednak dotknąć również osoby dorosłe, szczególnie te borykające się z nadwagą oraz długotrwałym stresem związanym z życiem zawodowym lub osobistym.

Łojotokowe zapalenie skóry może być przyczyną powstawania podskórnych stanów zapalnych, szczególnie kiedy na twarz, poprzez jej dotykanie, dostają się brud oraz drobnoustroje. W przypadku nasilenia takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska.

 

Jak walczyć ze schorzeniem takim jak łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry wymaga przede wszystkim konsultacji lekarskiej lub dermatologicznej – dopiero po wywiadzie lekarskim lu wykonaniu dodatkowych badań na stężenie hormonów możliwe będzie określenie tego, co jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Łojotokowe zapalenie skóry zazwyczaj leczone jest maściami na bazie siarki oraz z dodatkiem sterydów, które aktywnie oddziaływają na gruczoły łojowe. Warto również stosować leki wspomagające oraz delikatne mydła, które będą oczyszczać skórę. W trakcie dnia warto przecierać twarz delikatnymi maceratami na bazie ziół lub wyciągów z kwiatów – nie podrażnią one skóry oraz pozwolą na odświeżenie.

 

Jak wspomagać leczenie łojotokowego zapalenia skóry?

Istotna jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Warto wiedzieć, ze jedzenie pełne tłuszczu wzmaga działanie gruczołów łojotokowych. Unikanie potraw ostrych, pikantnych również jest wskazane – czynniki zawarte w przyprawach także mają wpływ na funkcjonowanie naszej skóry. W diecie powinno znaleźć się przede wszystkim wiele świeżych warzyw i owoców – obfitują one w wiele cennych składników takich, jak witaminy, sole mineralne. Działają one niczym naturalne nawilżenie dla skóry od jej wewnętrznej strony.

Odpowiednie nawilżanie i tonizowanie również powinno wejść w skład codziennej higieny – należy jednak wybierać takie kosmetyk, które nie będą zaburzać działania przepisanych przez dermatologa leków. Łojotokowe zapalenie skóry warto również zwalczać przy pomocy naturalnych preparatów – w aptece warto zapytać o naturalne, ziołowe kremy oraz maceraty, dzięki którym możliwe stanie się doskonałe odświeżenie oraz delikatne nawilżenie skóry twarz u szyi.

 

Łojotokowe zapalenie skóry to poważny problem, z którym można sobie jednak poradzić.

W: Choroby

Ostatnie wpisy:

Jak dobrać manicure do koloru sukienki? Jak dobrać manicure do koloru sukienki?
Na jakie majtki damskie się zdecydować? Na jakie majtki damskie się zdecydować?
Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Sylwetka a dobór bielizny Sylwetka a dobór bielizny
© 2019 Beauty Portal.
Proudly designed by Theme Junkie.