Czym są i jak działają dermokosmetyki?

Zanieczyszczenia środowiska coraz częściej wywołują alergie i nadwrażliwość skóry. Sposobem na walkę z tymi dolegliwościami są dermokosmetyki, czyli specjalne preparaty medyczno-kosmetyczne. Wykazują działanie pielęgnacyjne oraz lecznicze, dzięki czemu wspomagają kurację rozmaitych problemów dermatologicznych. Do najczęściej wybieranych dermokosmetyków należą kremy.

Powstawanie dermokosmetyków

Produkcja dermokosmetyków odbywa się w odpowiednio sterylnych warunkach. Cała procedura zbliżona jest do procesu wytwarzania leków. W powstawanie tego rodzaju specyfików zaangażowanych jest wielu specjalistów, takich jak chemicy, kosmetolodzy oraz lekarze dermatolodzy. Od standardowych kosmetyków dermokosmetyki różnią się przede wszystkim składem. Nie stosuje się w nich substancji, które wywołują alergiczne reakcje skóry. Jako kosmetyki hipoalergiczne, nie zawierają syntetycznych środków barwiących i zapachowych. W składzie dermokosmetyków znajduje się minimalna ilość konserwantów. Zazwyczaj produkty tego typu zawierają znacznie wyższe stężenie składników bio-aktywnych niż zwykłe kosmetyki drogeryjne.

Skład dermokosmetyków

Zazwyczaj skład dermokosmetyku opiera się na wodzie termalnej. Zawiera ona znaczące ilości oligoelementów, takich jak żelazo, mangan, selen oraz cynk. W zależności od rodzaju i zastosowania, krem dermokosmetyczny może zawierać także określoną ilość witamin A, C, E, witamin z grupy B oraz antyoksydantów. Standardowo preparaty uzupełniane są wyciągami i substancjami roślinnymi, na przykład aloesem, żeń-szeniem, miłorzębem japońskim, oczarem wirginijskim, zieloną herbatą, soją czy jeżówką. Dermokosmetyki przeznaczone do skóry atopowej zawierają ponadto lipidy. Wszystkie te składniki dobierane są w odpowiednim stężeniu, aby wykazać pożądane działanie nawilżające, przeciwzapalne, łagodzące oraz kojące dla skóry.

Zastosowanie dermokosmetyków

Dermokosmetyki opracowywane są z myślą o pielęgnacji oraz wspomaganiu leczenia ściśle określonych problemów skórnych. Doskonale sprawdzają się w przypadku skóry bardzo wrażliwej oraz suchej. Stosuje się je do leczenia trądziku pod różnymi postaciami, na przykład młodzieńczego czy różowatego. Dermokosmetyki znajdują zastosowanie w pielęgnacji atopowego zapalenia skóry oraz łuszczycy. Zaleca się stosowanie tego typu produktów także ze względu na działanie rozjaśniające oraz uszczelniające naczynia, dla skóry z przebarwieniami pigmentacyjnymi lub cerą naczynkową.

Bezpieczeństwo i dostępność

Większość dermokosmetyków może być z powodzeniem stosowana przez kobiety w ciąży, a także małe dzieci i niemowlęta. Korzystanie z nich nie wiąże się z ryzykiem podrażnień. Warto stosować je przed ekspozycją na słońce, a także w celu zabezpieczenia skóry przed starzeniem. Przy zakupie konkretnego preparatu warto zachować szczególną uwagę, aby nie wybrać produktu jedynie reklamowanego jako dermokosmetyk. Najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie transakcji w sprawdzonym sklepie internetowym lub aptece, jednak również wiele drogerii oferuje markowe dermokosmetyki.

W: Uroda

Ostatnie wpisy:

Jak dobrać manicure do koloru sukienki? Jak dobrać manicure do koloru sukienki?
Na jakie majtki damskie się zdecydować? Na jakie majtki damskie się zdecydować?
Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Sylwetka a dobór bielizny Sylwetka a dobór bielizny

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© 2019 Beauty Portal.
Proudly designed by Theme Junkie.