Cera bez zaskórników

Zaskórniki to najczęściej występujące na skórze całego ciała wykwity, obniżające estetyczny wygląd, ale także świadczące o nieprawidłowościach w obrębie porów. Za powstawanie takich wągrów odpowiedzialny jest przede wszystkim łój, wydzielany przez gruczoły umieszczone w skórze. Zaskórnik pojawia się wówczas, gdy łój nie wydostanie się na powierzchnię skóry, ale zatrzyma się, ponieważ ujście w postaci pora będzie już zatkane przez, na przykład, złuszczone komórki naskórka. Wągry są widoczne jako drobne, ciemne kropki, ponieważ łój reagując z powietrzem i bakteriami zmienia swój kolor na ciemniejszy. Ponieważ gładka i pozbawiona niedoskonałości cera to marzenie każdej kobiety, opracowano wiele preparatów kosmetycznych, a także wypróbowano wiele kuracji domowych, które mogą pomóc rozprawić się z zaskórnikami.

Lepiej przeciwdziałać

Chcąc uniknąć okazji do walczenia z zaskórnikami, wypada przyswoić i wdrożyć do codziennych czynności pielęgnacyjnych kilka podstawowych zasad, opartych na wiedzy o tym, skąd biorą się zaskórniki. Ich pojawienie się stanie się mniej prawdopodobne, jeżeli naskórek nie będzie się łuszczył i tym samym nie będzie stanowił zagrożenia dla prawidłowo funkcjonujących porów. Łuszczy się przede wszystkim cera przesuszona, dlatego warto dbać o jej właściwe nawilżenie i zrezygnować z kosmetyków zawierających między innymi alkohol, który mocno wysusza naskórek. Nawilżania z kolei nie można przeobrazić w nadmierne natłuszczanie – zwłaszcza w ciepłych miesiącach roku skórze nie trzeba dostarczać takich preparatów w nadmiarze, bo one również mogą przyczynić się do zatykania porów. Sekretem czystej i pozbawionej zaskórników cery jest jednak przede wszystkim jej systematyczne dogłębne oczyszczanie i złuszczanie. Warto kilka razy w tygodniu stosować peelingi i inne preparaty złuszczające, pomagające na bieżąco pozbywać się nadmiaru martwego naskórka. Właścicielki cer wrażliwych mogą zaopatrzyć się w specjalne peelingi enzymatyczne, które nie wymagają mechanicznego podrażniania powierzchni skóry. Panie o cerze normalnej mogą natomiast pomyśleć o specjalnych szczoteczkach do mycia twarzy, które pomagają dokładnie oczyścić powierzchnię skóry.

Domowe sposoby na zaskórniki

Jeśli zaskórniki są już realnym problemem, z którym należy się zmierzyć, można sięgnąć po drogeryjne specyfiki, opracowane do takiego zadania. Popularne są zwłaszcza żelowe plastry, nakładane na problematyczne miejsca, a następnie zrywane raptownym ruchem – przyklejone do plastra wągry mają być w ten sposób usuwane z porów. Niekiedy jednak wągry są zbyt oporne, by poddać się tego rodzaju manewrowi. Wówczas dobrze jest wypróbować domowych sposobów na dogłębne oczyszczenie skóry. Kluczem do sukcesu jest sprawienie, by pory rozszerzyły się na tyle, by zaskórniki mogły zostać z nich łatwiej usunięte. W tym celu dokonuje się specjalnych parówek, czyli wystawiania skóry na działanie pary, unoszącej się znad gorącej wody. Taka mini-sauna jest zwykle stosowana wobec skóry twarzy, a do jej wykonania można użyć naparu z ziół. Parówki są skuteczne, ale niestety nie można polecić ich każdemu. Zwłaszcza panie o skórze wrażliwej i ze skłonnością do pękania naczynek, mogą źle znosić tego rodzaju zabieg. Z kolei właścicielki normalnej skóry powinny również pamiętać o tym, że parówek nie można robić zbyt często, w czasie ich trwania nie powinno się trzymać twarzy zbyt blisko wrzątku, a po zakończeniu takiej kuracji nie można wystawić cery na działanie skrajnie odmiennej temperatury powietrza.

W: Porady

Ostatnie wpisy:

Jak dobrać manicure do koloru sukienki? Jak dobrać manicure do koloru sukienki?
Na jakie majtki damskie się zdecydować? Na jakie majtki damskie się zdecydować?
Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki? Jak prawidłowo przechowywać kosmetyki?
Sylwetka a dobór bielizny Sylwetka a dobór bielizny

Dodaj komentarz

You must be Logged in to post comment.

© 2019 Beauty Portal.
Proudly designed by Theme Junkie.